Home / Zajímavosti / V jakých zemích narazíme na Mrtvé moře

V jakých zemích narazíme na Mrtvé moře

Obecně nejznámější Mrtvé moře se rozprostírá mezi Izraelem a Jordánskem. V podstatě se jedná o bezodtoké slané jezero ležící 420 metrů pod hladinou světových oceánů a o nejníže položené slané jezero na zemském povrchu. Ovšem není to jediné Mrtvé moře, které byste na Zemi našli.

Mrtvé moře omývá břehy Izraele a Jordánska

Celková rozloha nejznámějšího Mrtvého moře je 1050 m2, délka je 67 km a šířka maximálně 18 km. Maximální hloubka slaného jezera je 380 m a slanost jeho vody dosahuje 33,7 %. V jeho vodě se neutopíte. Název Mrtvé moře získalo jezero díky tomu, že drsné slané prostředí není vůbec vhodné pro živočichy ani rostliny.

Voda Mrtvého moře a zejména jeho bahno jsou ovšem vhodné k léčení kožních onemocnění, především lupénky. Negativní stránkou je, že hlavní přítok, kterým je řeka Jordán, je nedostatečný a jezero postupně vysychá. Podle údajů vědců klesá hladina rychlostí 1,2 metru za rok. Proto Izrael podepsal s Jordánskem smlouvu o vybudování dalšího přítoku, který by alespoň zpomalil ubývání vody a zachoval tuto přírodní raritu i pro další generace.

Španělské Mrtvé moře

Také se mu říká velký rybník, malé moře nebo největší přírodní bazén v Evropě. Na mapách ho najdete pod názvem Mar Menor, což v překladu znamená Menší moře. Nachází se u pobřeží Costa Cálida, asi 80 km na jih od města Alicante. Je to vlastně ohromná laguna o rozloze 170 km2, která je od Středozemního moře oddělena úzkým pruhem země. Stejný název jako mnohem známější Mrtvé moře v Izraeli, získala tato vodní plocha díky vysokému obsahu soli a minerálů a také kvůli léčivému bahnu.

Mrtvé moře v USA

Na severu Kalifornie, poblíž východního okraje Yosemitského národního parku, narazíte na jedno z nejstarších jezer na světě. Nazývá se Mono Lake, voda je v něm bohatá na minerály a alkalické soli. Od roku 1941 se začalo rozrůstat 350 mil vzdálené Los Angeles a ve vyprahlé krajině potřebovalo vodu. Proto začalo odčerpávat vodu z jezera, ve kterém klesla hladina k roku 1994 téměř o 14 m. Nyní bylo klesání zastaveno, ovšem s úbytkem vody se zdvojnásobila slanost a vyhynulo zdejší živočišstvo. Dnes vede kolem jezera dřevěný chodník lemovaný informačními tabulemi upozorňující návštěvníky na unikátnost tohoto místa.