Home / Tipy & rady / Tipy na výlet s dětmi

Tipy na výlet s dětmi

Zase je před Vámi krásný prosluněný víkend a Vy nechcete sedět doma a poslouchat, jak se Vaše děti nudí? Vezměte je na rodinný výlet a budete mít po starostech.

Kam na výlet s dětmi?

Přemýšlíte, kam vzít Vaše děti na výlet, kde jste ještě nebyli a hlavně, kde se nebudou nudit? Zoologická nebo nějaké dětské centrum už jsou ohrané destinace, co tedy vymyslet nového? A zvážili jste třeba návštěvu jeskyní? Nikdy nevíte, co Vás či Vaše děti může uvnitř překvapit. Ale co byste vlastně svým ratolestem měli o jeskyních dopředu říci?

Jedná se vlastně o přirozeně vytvořenou podzemní dutinu, která většinou vzniká vymýláním vápence nebo jiných hornin, jejichž sraženinami vznikají krápníky či jiné okrasné útvary. U nás můžeme najít spoustu typů jeskyní, jako například:

  • Ledové jeskyně
  • Podmořské jeskyně
  • Podzemní jeskyně
  • Kaverny
  • Pseudokras
  • Jak vlastně první jeskyně vznikly?

Obvykle v krasových oblastech dochází k chemickým reakcím vody a horniny, která je rozpouští. Sražená voda se vsákne do přirozených prasklin v podloží, rozpouští okolní horninu, čímž se tyto pukliny ještě zvětší a postupem času takhle vznikne dutinný prostor, ze kterého se stane jeskyně.

Často se také stane, že se část jeskynního stropu propadne a tahle vznikne další přírodní úkaz – a to propast, což je potom takový přirozený vchod do celé jeskyně. Ty se také často dohromady propojují a potom už se nejedná jen o jeskyni, ale o celý jeskynní komplex.

Patra v takovém jeskynním komplexu vznikají kolísáním hladiny podzemní vody, podle toho, v jaké výšce hladina rozpouští skálu.

  • Je v jeskyních nějaký život?

Jistě – v tomto vlhkém a temném prostředí se daří mnoha typům živočichů. Teplota je zde konstantně okolo 10 stupňů Celsia a spousta forem života se do těchto podmínek adaptovala. Nejznámějším obyvatelem jeskyní jsou bezpochyby netopýři, kteří zde nejčastěji přezimují. Také zde můžete najít spoustu druhů ryb a obojživelníků, jako například Mločík studňový či Macarát jeskynní. Všichni živočichové, kteří jsou uzpůsobeni k životu ve skalách se nazývají troglobiti.

Tak už víte základní informace, které můžete dětem dopředu říci a tím je navnadit na příjemný rodinný výlet.