Home / Doporučujeme / Ty nejhezčí turistické trasy kolem Mariánských Lázní

Ty nejhezčí turistické trasy kolem Mariánských Lázní

Podlehli jste kouzlu Mariánských Lázní a plánujete tu strávit svoje letošní dovolenou? Patříte mezi aktivní turisty, kteří rádi každý den vyrazí na nějakou tu procházku, klidně i delší, abyste poznali nová místa? Přinášíme vám inspiraci na ty nejhezčí turistické trasy.

Mariánské Lázně lákají na kouzelnou přírodu

Kouzlu města podlehla celá řada výjimečných osobností i obyčejných lidí. Není se čemu divit, zdejší příroda je doslova čarokrásná. Mariánské Lázně se nachází na západě České republiky, za jejími parky stojí geniální zahradní architekt Václav Skalník, který nechal zasypat rokle, vysušit bažiny a založil nádherné parky.

A co ty turistické trasy?

Nebojte, nezapomněli jsme na ně. Mariánské Lázně se označují i jako město parků, parky tu totiž najdete na každém kroku, od kolonády až po okolní lesy. A právě tady najdeme nejednu krásnou turistickou trasu.

Tip číslo jedna: Goethova trasa

V Mariánských Lázních strávil spoustu času třeba J. W. Goethe, vydejte se po jeho stopách. Trasa je dlouhá asi 1 km a prochází Geologickým parkem, přes symbolický hřbitov padlých z 1. světové války, k Laskově kapličce, odkud je jen pár kroků k sousoší Goethe a Múza. Přes památník Třebízského dojdete k Lesnímu prameni.

Tip číslo dva: Na Smraďoch

Přírodní rezervace Smraďoch se nachází asi 4 km severně od Mariánských Lázní, nad celou krajinou se tu vznáší podivný zápach. Vystupuje z malých puklin, dere z hlubin země. Dostanete se sem po modré a červené. Vaše cesta povede z Mariánských Lázní do Třebízského údolí, na Přehradu, Nimrod až na Smraďoch. Odtud se pak vydáte na Farskou kyselku, Polom, Pstruží jezírko, Kamzík až se dostanete zpět do města na Goethovo náměstí.

Tip číslo tři: Na Kladskou

Cesta vede po modré, červené a zelené, vydáte se z Mariánských Lázní na Smetanovu alej, přes Bašusovu cestu a Uhlířský rybník na Kladskou. Odtud pak nabere směr Králův kámen, Duncanova vyhlídka a dojdete k Lesnímu prameni.

Tip číslo čtyři: Královská trasa

Trasa dlouhá necelé dva kilometry vás provede za vyhlídkami, které inspirovaly saského krále Friedricha Augusta II. Výchozím bodem je stanice lanovky u Koliby, odkud se po žluté vydáte po pěšině a přes hlavní silnici na lesní pěšinu, která vede vzhůru nad město. Odměníte se výhledy na Mariánské Lázně z rozhledny Panorama (Hamelika), Mescéryho vyhlídky nebo z Odpočívadla tepelského opata Clementsa. Trasa končí u Městského muzea na Goethově náměstí.

Tip číslo pět: Za vyhlídkami

Líbí se vám zdejší příroda? Pak se musíte podívat i po celém širokém okolí. Od turistického rozcestníku se vydejte po žluté k rozhledně Hamelika, na jejíž vrchol vede 100 schodů. Lesní cestou se pak dostanete k parku Boheminium, odkud budete po žluté pokračovat na Zádub-Závišín. Vystoupáte na nejvyšší bod Tepelské vrchoviny, na Podhorní vrch, odkud budete klesat lesní cestou do Milhostova, odkud budete pokračovat do údolí a potkáte Milhostovské lofety. Údolím Jilmového potoka projdete k prameni Horka, na rozcestí se dáte po zelené směr Vlkovice, odtud zpět do Úšovic. Od Antoníčkova pramene se vydáte zpět do parku u Rudolfova pramene a do centra města s hotely a Zpívající fontánou.